8 აგვისტოს რუსულ ტელეარხ НТВ-ზე ჟურნალისტ სერგეი ხოლოშევსკის საავტორო დოკუმენტური ფილმი “აგვისტო 2008: იძულება სიმართლისკენ” გავიდა. იმავე დღეს ტელეარხის Facebook გვერდზე დოკუმენტური ფილმის შესახებ ვიდეო განთავსდა, რომლის აღწერილობაში ნათქვამია, რომ 8 აგვისტოს საქართველო სამხრეთ ოსეთს თავს დაესხა.
ვიდეოში ცხინვალის პურ-ფუნთუშეულის კომბინატის დირექტორი, ვადიმ ცხოვრებოვი ჰყვება, რომ ქართველი სამხედროები ცხინვალში საცხოვრებელ სახლებში შედიოდნენ და სარდაფებში ხელყუმბარებს ტოვებდნენ. ამის შემდგომ ვიდეოში ჩანს კადრი, რომელზეც 2008 წლის 9 აგვისტოს რუსული ავიაციის მიერ ქალაქ გორში საცხოვრებელი კორპუსის დაბომბვის დროს დაჭრილი, ამავე კორპუსში მცხოვრები სოფიო მურადოვია ასახული. НТВ-მ აღნიშნული კადრი ქართული მხარის მიერ ქალაქ ცხინვალზე განხორციელებული თავდასხმის ილუსტრირებისთვის გამოიყენა.
გორში რუსული ბომბების მიერ საცხოვრებელი სახლის განადგურება და ალმოკიდებული სახლის ფონზე დაჭრილი საქართველოს მოქალაქის სოფიო მურადოვის ფოტო საერთაშორისო მედიის ყურადღების ცენტრში იმავე დღეს აღმოჩნდა და რუსეთის მიერ საქართველოში განხორციელებული აგრესიის სიმბოლოდ იქცა. სოფიო მურადოვს რუსული ჭურვის ნამსხვრევებმა ორივე კიდური დაუზიანა და 7 წლის განმავლობაში 13 ოპერაციის გაკეთება დასჭირდა. 9 აგვისტოს გორში რუსეთის მიერ საცხოვრებელი კორპუსის დაბობმვის შედეგად 15 ადამიანი გარდაიცვალა.

Director of a bakery in Tskhinvali, Vadim Tskhovrebov, said in the video that Georgian soldiers were entering houses in Tskhinvali and leaving hand grenades in basements. Afterwards, the video shows footage with Sophio Muradov, wounded during the bombings of residential buildings in Gori by the Russian Air Forces on August 9, 2008. HTB used the given footage to illustrate the attack on Tskhinvali by the Georgian side.
The destruction of residential buildings with the Russian bombs and the photo of wounded Sophio Muradov with the flaming buildings on the background became a point of interest of the international media the same day it happened. It became the symbol of the aggression carried out by Russia in Georgia. Both of Muradov’s legs were injured by the fragments of the Russian missile, due to which she had to go through 13 surgeries in 7 years. In total, the Russian bombings of residential buildings on August 9 killed 15 people.