1. ვიდეო არა ორგანოებით ვაჭრობას, არამედ რუსეთის მიერ სირიის სოფლის დაბომბვის მოვლენებს ასახავს
ვიდეოს გადამოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ის არა თურქეთში ბავშვის ორგანოებით ვაჭრობას, არამედ 2015 წლის 11 დეკემბერს რუსეთის მიერ სირიის სოფელ ალ-კისაბიას საჰაერო დაბომბვების შედეგად გარდაცვლილ ადამიანებსა და დაშავებულ გოგონას ასახავდა. კადრები თავდაპირველად არაბულ ენაზე საინფორმაციო სააგენტო SMART-მა 2015 წლის 11 დეკემბერს, სათაურით "რუსული თვითმფრინავების მიერ მოწყობილი ხოცვა-ჟლეტა იდლიბის სამხრეთით მდებარე სოფელ ალ-კისაბიაში’’ გაავრცელა.
2. ვიდეოში მონაწილე პირები "სირიის ჰუმანიტარული ფონდის” მოხალისეები არიან
ვიდეოში ჩანს, თუ როგორ ხდის მაკრატლის დახმარებით მამაკაცი თავდასხმის შედეგად დაზარალებულ ბავშვს მაისურს. მამაკაცს ლურჯი მაისური აცვია, რომელზეც ლოგოა გამოსახული. გუგლის საძიებო სისტემაში მოცემული ლოგოს გადამოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ის სირიის ჰუმანიტარული ორგანიზაციას (Al-Sham Humanitarian Foundation) ეკუთვნის.
3. ვიდეოში მონაწილე გოგონას რენტგენის აპარატზე აწვენენ
ვიდეოში გამოსახულ გოგონას, რომელიც ზემოთმითითებული ქართულენოვანი სააგენტობის თანახმად, ორგანოებით უკანონო ვაჭრობის მსხვერპლია, სინამდვილეში სამედიცინო შემოწმების მიზნით, რენტგენის აპარატის ციფრულ პანელზე აწვენენ.

identical video which in its description holds allegations that Syrian children living in Turkey have their organs removed while they are still alive and that organ trafficking in Turkey is particularly widespread.
1. The video does not represent organ trade in Turkey, but the aftermath of the Russian bombing in Syria.
The video examination revealed that the video depicted not the child organ trade in Turkey but the victims and injured 3-old girl of Russia's airstrikes on the Syrian village Al-Qasabiya on December 11, 2015. The video was initially disseminated on December 11, 2015 by SMART News Agency in Arabic, under the headline "Russian airplanes are responsible for a massacre in the village of Al-Qasabiya in the south of Adlaby."
2. The people shown in the video are volunteers of the Al-Sham Humanitarian Fund
The video portrays a man taking a t-shirt off a child who has been affected by the attack with a scissor. The man is wearing a blue shirt with a specific logo displayed. After checking the logo in the Google search engine, it was established that it belongs to a humanitarian organization. The Al-Sham Humanitarian Foundation (Syrian humanitarian organization) offers a variety of humanitarian services to the Syrian population.
3. The girl appearing in the video is being put on the X-ray machine
The girl in the video, who is a victim of illegal organ trading by the claims of Marshallpress and other Georgian news agencies, is actually put on the digital panel of an X-ray machine for medical examination.