Rusiya Müdafiə Nazirliyi 14 noyabr 2018-ci ildə ABŞ-ı 9 Noyabrda Suriyanın Al-Bukamal şəhərindən ayrıldığı iddia edilən İD (İslam Dövləti) konvoyuna havadan müdafiəni təmin etməkdə günahlandırdı. Sübut olaraq, Rusiyanın Müdafiə Nazirliyi sosial media hesabında Suriya-İraq sərhədinə doğru gedən konvoyun, özlərinin iddia etdiyi kimi, drondan çəkilmiş fotoşəkilləri təqdim etdi.
Müdafiə Nazirliyi tərəfindən nəşr olunan fotoşəkillər Bellingcat və Conflict Intelligence Team istintaq qrupları tərəfindən yoxlanılmışdır. 5 şəkildən 1-i "AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron" mobil oyunundan götürülüb.
Münaqişə Kəşfiyyat Komandasının məlumatına görə, yerdə qalan 4 video İraqın Müdafiə Nazirliyinin 2016-cı ilin iyun ayında yaydığı və Fallujah yaxınlığında İraq Hava Qüvvələrinin İD-ni bombaladığını göstərən videolardır.

Bellingcat Case Study
On November 14, 2018, Russian Ministry of Defence (MoD) accused the US of providing air cover to an IS convoy which allegedly left the Syrian town of Al-Bukamal on November 9. As proof, the MoD's social media account posted what they claimed were Russian drone photos of the convoy heading towards the Syrian-Iraqi border.
Photos published by MoD were verified by investigation teams of Bellingcat and Conflict Intelligence Team. 1 photo out of 5 was taken from a mobile game "AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron".
According to Conflict Intelligence Team, remaining 4 photos were actually taken from videos released by the Iraqi Ministry of Defence in June 2016, showing the Iraqi Air Force bombing IS near Fallujah.