2018 წლის 22 აპრილს, რუსული ტელეარხის Россия 1-ის
ეთერში, გადაცემაში “კვირის ამბები დმიტრი კისილიოვთან ერთად,” გავიდა სიუჟეტი, რომელიც ამტკიცებდა, რომ 2018 წლის 7 აპრილს სირიის ქალაქ დუმაში ასადის მხრიდან ქიმიურ თავდასხმას რეალურად ადგილი არ ჰქონია, ხოლო გავრცელებული კადრები ვიდეოინსცენირებას წარმოადგენდა. აღნიშნულის მტკიცებულებად სიუჟეტში მოყვანილია ფარეს მუჰამმად მაიიასას ინტერვიუ, რომელიც დაჯგუფება "ჯაიშ ალ-ისლამ"-ის ყოფილ მებრძოლად არის წარდგენილი. რესპონდენტი ამტკიცებს, რომ ის თავდასხმის ინსცენირების მიზნით მომზადებული გაყალბებული სიუჟეტისთვის გადასაღებ მოედანზე რეჟისორის ასისტენტად მუშაობდა. ინტერვიუს თან ახლავს გადასაღები მოედნის, რეჟისორებისა და მსახიობების ფოტოკადრები. სიუჟეტის თანახმად, მსახიობები ქიმიური თავდასხმის შედეგად დაზარალებულების როლს ასრულებენ.
რეალურად კი 2018 წლის სიუჟეტში გამოყენებული კადრები 2016 წელს არის გადაღებული და მხატვრული ფილმის გადასაღები მოედნის ფოტორეპორტაჟს წარმოადგენს. ფილმის გადაღება 2016 წელს ბრიტანეთიდან დაბრუნებულმა სირიელმა რეჟისორმა ჰუმამ ჰუსარიმ
დაიწყო. ფილმის სიუჟეტი 2013 წელს ვითარდება, როდესაც ასადის რეჟიმმა დამასკოს გარეუბანი ზარინის შემცველობის რაკეტებით დაბომბა.
რუსული ტელეარხის სიუჟეტში გამოყენებული კადრები კი პირველად, 2016 წლის 19 სექტემბერს ჩინურმა ონლაინ სააგენტომ Global Times-მა გამოაქვეყნა.

On April 22, 2018, Dmitry Kiselyov’s Weekly News program on Russian TV Россия 1
aired a story, according to which President Assad actually did not use chemical weapons in the Syrian town of Douma on April 7, 2018. The same story claims that the video footage was simply staged. To prove its version, the story provides an interview with Pares Muhammad Maiiasa, who is referred to as a former rebel fighter from Jaysh al-Islam, a coalition of Islamist rebel units involved in the Syrian Civil War. The respondent claims that he served as an assistant director during filming a fake story on staged attack. The interview is accompanied by a number of images depicting filming location, filmmakers and actors. According to the story, the actors depicted the victims of chemical attacks.
In reality, the footage used in the story that was aired in 2018 was recorded in 2016 and it represents a compilation of images from a filming location. The filmmaking was launched by Humam Husari, Syrian-born filmmaker who returned from the Great Britain in 2016. It shows real-life stories of the victims of the 2013 sarin gas attack near Damascus.
The images used in the story aired by the Russian TV channel were first circulated by the Chinese online news agency Global Times on September 19, 2016.