მაგალითი 1. სერ პოლ მაკკარტნი ჟურნალ “ჰელლოუს წინააღმდეგ”
საჩივარი: დიდი ბრიტანეთის პრესის საჩივრების კომისიას სერ პოლ მაკარტნიმ მიმართა და 1998 წლის მაისში ჟურნალ “ჰელლოუში” მისი და მისი ოჯახის წევრების ფოტოების გამოქვეყნების ფაქტი გააპროტესტა. ფოტოები პარიზის ნოტრ დამის ტაძარში მუსიკოსის და მისი შვილების ყოფნას ასახავდა. პუბლიკაცია იუწყებოდა, რომ ტაძარში მაკარტნებმა სანთელი გარდაცვლილ მეუღლეს და დედას ლინდა მაკარტნის დაუნთეს და მისთვის ილოცეს. ფოტოები გამოქვეყნდა სათაურით “მეუღლე ლინდას გარდაცვალებიდან ერთი თვის თავზე სერ პოლ მაკკარტნი შვებას შვილებთან ეძებს”.
სერ პოლ მაკკარტნის შეფასებით, ეს პუბლიკაცია იყო მის პირად ცხოვრებაში ჩარევა და მისთვის სულიერი ტრავმის მიყენება. მუსიკოსმა განაცხადა, რომ არც მან და არც მისი ოჯახის წევრებმა არაფერი იცოდნენ მიმდინარე გადაღებებზე და რომ `ოჯახისათვის ურთულეს პერიოდში ფოტოებზე უნებართვოდ აისახა მათთვის უაღრესად პირადი მომენტები. მოსარჩლის აზრით, არ არსებობდა რაიმე არგუმენტი, რომელიც ამ ფო- ტოების გამოქვეყნებას გაამართლებდა.
ჟურნალის რედაქტორმა კომისიას განუცხადა, რომ აღნიშნული მასალა რედაქციამ ფოტო სააგენტოსგან მიიღო და ფოტოები მეტად შთამბეჭდავი იყო, რადგან ოჯახის წევთა ურთიერთობა მკითხველში გულწრფელ თანაგრძნობას იწვევდა.
გადაწყვეტილება: კომისიამ მხარი დაუჭირა სერ პოლ მაკარტნის საჩივარს და პრაქტიკის კოდექსის მე-3 (პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა) და მე-5 (სხვის მწუხარებასა და პირად განცდებში შეჭრა) მუხლების დარღვევა დაადგინა.
მოტივაცია: კომისიამ განიხილა და არადამაკმაყოფილებლად სცნო ჟურნალის რედაქტორის პირველი არგუმენტი იმის თაობაზე, რომ ფოტოები ფოტო სააგენტოდან მოიპოვეს, რადგან რედაქტორი ნებისმიერ შემთხვევაში აგებს პასუხს გამოქვეყნებული მასალის შინაარსზე. კომისიამ ასევე დაუსაბუთებლად მიიჩნია რედაქტორის მტკიცება, რომ ტაძარში გადაღებული ფოტოები ჟურნალში მასთან შეუთანხმებლად დაიბეჭდა.
კომისიამ ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ არ შეიძლებოდა აღნიშნული მასალის გამოქვეყნებას საფუძვლად საზოგადოებრივი ინტერესი დადებოდა. კომისიამ გაიზიარა სერ პოლ მაკკარტნის შეფასებები იმის თაობაზე, რომ ფოტოების გამოქვეყნება სიღრმისეული შეჭრა იყო მისი პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობაში და აღნიშნა, რომ სალოცავები სწორედ ის ადგილია, სადაც ნებისმიერ ადამიანს უნდა ჰქონდეს საშუალება, მარტომ ილოცოს და ჟურნალისტებმა პატივი უნდა სცენ პიროვნების ამ უფლებას, როგორც ამას პრაქტიკის კოდექსის ნორმა მოითხოვს.
3. პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა
1. ნებისმიერი ადამიანის პირადი დაოჯახური ცხოვრება, საცხოვრებელი სახლი, ჯანმრთელობა და პირადი მიმოწერა ხელშეუვალია. პუბლიკაციაში დასაბუთებული უნდა იყოს ნებისმიერი პიროვნების პირად ცხოვრებაში დაუკითხავად შეჭრის აუცილებლობა.
2. მიუღებელია ცალკეული პირებისთვის ტელეობიექტივით ფოტოსურათის გადაღება კერძო ადგილებში, თუ არ არსებობს თავად ამ პირთა თანხმობა. შენიშვნა: კერძო ადგილი წარმოადგენს საჯარო ან კერძო სა კუთრებას, სადაც პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დასაბუთებული მოლოდინი არსებობს.
5. სხვის მწუხარებასა და სულიერ განცდებში შეჭრა:
საჭიროა სიფრთხილისა და თანაგრძნობის გამოჩენა იმ შემთხვევების გაშუქებისას, რომლებიც პიროვნულ მწუხარებასა და სულიერ განცდებს უკავშირდება. თუმცა არ უნდა მოხდეს ამ ნორმის ინტერპრეტირება, როგორც ერთგვარი შეზღუდვა სამართლებრივი პროცესების გაშუქებაზე.

Complaint: UK’s Press Complaints Commission was approached by Sir Paul McCartney who complained about the fact of publication of photographs of him with his family in Hello! on 30 May 1998.
The photographs - under the headline "A month after losing wife Linda - Sir Paul McCartney - Getting by with a little help from his children" - showed the musician and his children inside Paris Notre Dame cathedral. The publication described how McCartneys lit a candle for the deceased wife and mother and prayed for her.
In Sir Paul McCartney’s assessment, the publication was an intrusion in his privacy and grief. The musician claimed that neither he nor his family had been unaware of being photographed and that the photos taken in the very difficult time in the lives depicted most private moments without a consent. The complainant believed that publication of the photographs could not be justified in any way.
The magazine’s editor submitted to the Commission that the photographs had been obtained from news agencies and they were rather touching as they evoked a genuine compassion in the readers.
Decision: The Commission upheld Sir Paul McCartney’s complaint and established a violation of Article 3 (Privacy) and Article 5 (Intrusion into grief and shock) of the Code of Practice.
Reasoning: The Commission considered the explanation of the magazine’s editor about obtaining the photographs from a news agency irrelevant because editors are responsible for the content of their publications. It was similarly unimpressed with the editor's statement that the photograph of the family inside Notre Dame cathedral had been added without her knowledge.
The Commission highlighted that publication of this material could not have been justified by a public interest.
The Commission upheld Sir Paul’s assessments that publication of the photographs were deeply intrusive and pointed out that a cathedral is a clear example of a place where there is a reasonable expectation of privacy and journalists are expected to respect this right as defined in the Code of Practice.
3.Privacy:
1) Everyone is entitled to respect for his or her private and family life, home, health and correspondence, including digital communications. Editors will be expected to justify intrusions into any individual's private life without consent.
2) It is unacceptable to photograph individuals in private places without their consent. Note: Private places are public or private property where there is a reasonable expectation of privacy.
5. Intrusion into grief or shock:
In cases involving personal grief or shock, enquiries and approaches must be made with sympathy and discretion and publication handled sensitively. This should not restrict the right to report legal proceedings, such as inquests.