“მითების დეტექტორის” ლაბორატორიის რეგიონული აქტივისტების ტრენინგი ფაქტების გადამოწმებაში
2018 წლის 5-8 ნოემბერს მედიის განვითარების ფონდში “მითების დეტექტორის” ლაბორატორიის რეგიონული აქტივისტების ტრენინგი გაიმართა. ტრენინგის მონაწილეები დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში უცხოელი ექსპერტების გამოცდილებას გაეცნენ. Bellingcat-ის ექსპერტი ნარინე ხაჩატრიანი და უკრაინელი გამომძიებელი ჟურნალისტი არტემ ბაბაკი მონაწილეებს იმ რესურსებსა და ტექნოლოგიებს აცნობდნენ, რომლითაც ჟურნალისტური გამოძიებები ტარდება და ყალბი ინფორმაციის გადამოწმება ხდება.
ტრენინგს თბილისიდან და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან 14 მონაწილე ესწრებოდა.
ღონისძიება პროექტის “ახალგაზრდების მედიაწიგნიერების ლაბორატორია პასუხისმგებლიანი მედია მოხმარებისთვის” ფარგლებში ჩატარდა, რომელსაც მხარს ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო უჭერს. ღოსნიძიების პარტნიორები იყვნენ UNAG და CIDA.

On November 5-8, 2018, Media Development Foundation held a training for ‘Myth Detector’ Lab’s regional youth activists. The participants learned about the experience of foreign experts in combating misinformation. Bellingcat expert Narine Khachatryan and Ukrainian investigative journalist Artem Babak introduced them to resources and techniques used for journalist investigations and verification of fake news.
The training was attended by 14 participants from Tbilisi and various Georgian regions.
The event was arranged within the framework of the project “Media Literacy Youth Lab for Responsible Media Consumption”, supported by the Embassy of the United States of America.